Písomky online – ušetrený čas

Stáva sa Vám, že večer o deviatej zistíte, že ráno píšete písomku? Už nevládzete, snažíte sa niekde nájsť staršie zadania, no tie, čo nakoniec nájdete, sú nepoužiteľné a ešte ďalšiu hodinu ich musíte upravovať pre aktuálnu triedu?

Večerná práca pokračuje…

Písomku nakoniec predsa len píšete a ešte počas nej zistíte, že ste to prekombinovali s tou úpravou zadaní a niektoré úlohy sú neriešiteľné! Fajn – tvárite sa, že presne to ste chceli, ale potom si tie žiacke odpovede donesiete domov a neviete, ako to opraviť. Vypočuje si to celá Vaša rodina, niekedy aj susedia.

Chodia za Vami po písomke žiaci s námietkami a reklamáciami k hodnoteniu? Ukazujú Vám práce, do ktorých neviete , či si práve niečo dopísali, alebo to bolo pri večernom svetle tak slabo vidieť, že ste si ten malý text naboku vôbec nevšimli? Hoci ste im pekne povedali, nech píšu zľava doprava a zhora nadol perom, a nie ceruzkou?

A musia sa vôbec písať písomky? Nestačilo by iba kvalitne vysvetliť učivo? Musia. A čím viac, tým lepšie. Inak sa Vám žiaci učiť nebudú. Prírodné zákony fungujú, lenivosť vyhrá. Presne tá lenivosť, ktorá donútila ľudstvo skonštruovať stroje, aby sa zbavilo ťažkej manuálnej práce. Lenivosť spolu s rozumom Vám káže nerobiť zbytočné veci.

Jednoduché riešenie

Takže to bola iba otázka času, kedy vznikne praktický a intuitívne použiteľný portál pre učiteľov na testovanie žiakov. A ten portál vznikol, vytvorili ho učitelia. Nechceli žiadnu komplikovanú a sofistikovanú tvorbu otázok, práve naopak – chceli jednoducho a rýchlo vytvoriť premyslené a pekné úlohy pre svojich žiakov. Portál Pisomka.sk odvtedy slúži aj ostatným učiteľom. Zatiaľ sa v ňom zaregistrovalo takmer 3 tisíc pedagógov z celého Slovenska. Vytvorila sa databáza voľne dostupných hotových písomiek.

Na portáli môžete vytvárať písomky, ukladať si ich na vlastnom konte, aby ste ich mali kedykoľvek k dispozícii. Môžete pohotovo meniť a kombinovať otázky z rôznych písomiek. Môžete vkladať do textu obrázky, môžete tam veľmi jednoducho vložiť aj odbornú matematickú symboliku. Môžete si stiahnuť niektorú zo zdieľaných písomiek medzi svoje písomky, taktiež môžete zdieľať písomku s ostatnými užívateľmi, alebo ju poslať inému užívateľovi osobne.

Vytvorenú písomku jediným tlačítkom aktivujete priamo na hodine a kód zadáte žiakom. Možnosti A,B,C,D sa im zobrazujú náhodne, teda správnu odpoveď nemajú uvedenú pod tým istým písmenom. Priebeh písomky môžete sledovať na svojej obrazovke. Ak by si žiak počas písomky otvoril inú webstránku okamžite sa Vám riadok s jeho odpoveďami zafarbí na červeno. Môžete všeličo, je tam veľa ďalších užitočných funkcií, ale čo je najhlavnejšie – nemusíte si domov brať prácu na večer, písomka sa opraví sama, priamo na hodine. Žiaci po skončení práce okamžite vidia svoj výsledok. Teória jasne hovorí, že nepripravený žiak odpovie správne aspoň na 5 z 10 otázok v takejto písomke s pravdepodobnosťou približne sa rovnajúcou 0,017. A on to veľmi rýchlo zistí aj v praxi. Má mizivú šancu byť úspešný, ak sa neučí.

Deti, Víťazstvo, Úspech, Videohry, Hrať

Vy zároveň šetríte svoj čas, zrak, psychické zdravie a životné prostredie. Môžete sa popoludní venovať svojej rodine, alebo svojim záľubám. Navyše získavate rešpekt a autoritu u žiakov kvôli transparentnosti a spravodlivosti hodnotenia. Funkcia „vytlačiť kompletný report“ Vám poslúži aj na preukázanie konkrétnych výsledkov práce žiaka napríklad jeho rodičovi. Je to transparentné a znovu šetríte svoje zdravie 🙂

Ak používate aj portál Educlio, tak oceníte, že výsledky písomky môžete jediným tlačítkom priamo importovať do neho. Dostanú sa tak okamžite do celkového hodnotenia žiaka.

Presný návod ako používať portál a vytvárať písomky nájdete v obrázkovom tutoriáli. Je možné dohodnúť si aj bezplatné školenia pre skupiny učiteľov.


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa oň aj s ostatnými...

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *