Píšete písomku dištančne?

Dáte žiakom presný čas na jej vypracovanie, no napriek tomu sa obávate podvodov? Tu je niekoľko tipov, ako na portáli Pisomka.sk byť neustále v kontakte so žiakmi:

Môžete Sledovať priebeh písomky. O využití tejto funkcie sa podrobne píše v článku Sledovanie priebehu online písomky Pri sledovaní priebehu ako učiteľ vidíte, kedy a na ktoré otázky Vám žiaci odpovedajú. Ak máte aktívnu verziu Premium, tak vidíte aj ako odpovedajú. Stačí prejsť myšou v riadku príslušného žiaka na číslo otázky a zobrazí sa Vám znenie otázky aj žiakova odpoveď.

Vymažem vám omylom zadanú odpoveď

Svojim žiakom ste pravdepodobne zadali kód písomky cez spoločný komunikačný kanál a teraz čakáte ako to dopadne. Vaši žiaci sa však môžu pomýliť pri kliknutí na správnu odpoveď a potrebujú chybu napraviť a otázku vrátiť naspäť. O tejto situácii sa opäť podrobne dočítate v už spomínanom článku Sledovanie priebehu online písomky V takomto prípade Vám môžu poslať správu, alebo komentár k Vašej správe, ktorou ste im oznámili kód písomky. Oznámia Vám, že potrebujú vymazať odpoveď na konkrétnu otázku. Vy máte na svojom počítači otvorené dve karty. Na jednej je komunikačný kanál, kde ste žiakom oznámili kód písomky a kde s nimi môžete ďalej komunikovať v prípade problémov. Na druhej karte máte otvorený portál Pisomka.sk a sledujete priebeh písomky. V prípade potreby iba kliknete na príslušného žiaka a odpoveď mu vymažete.

Neodchádzajte počas písomky z portálu

Môžete zasiahnuť aj v prípade, že systém Vám signalizuje, že niektorý žiak odišiel na inú web stránku vo svojom zariadení. Žiaka upozorníte v spoločnej komunikácii.

Po skončení mi pošlete koncepty

Ďalším spôsobom ako minimalizovať žiacke podvádzanie počas písomky je žiadať od nich koncepty – teda písomné materiály, ktoré vytvorili počas odpovedania na otázky v písomke. Na niektoré otázky sa nedá odpovedať „z hlavy“ a Vy presne viete na ktoré. Žiakom po deaktivácii písomky dáte niekoľko minút na to, aby Vám poslali odfotené svoje koncepty. Môžete si ich pozrieť viac, alebo menej, ale v každom prípade Vy budete pánom situácie a Vy budete rozhodovať, ktoré odpovede im uznáte.

V prípade, že by ste na záver zabudli písomku deaktivovať, tak sa nič vážne nestane. Portál zaznamenáva presný čas jednotlivých žiackych odpovedí a Vy si môžete kedykoľvek neskôr skontrolovať, či odpovedali na otázky v stanovenom čase. Ak sa chcete venovať rozboru úloh, tak môžete písomku znovu otvoriť pre žiakov. Môžete im ju nechať otvorenú tak dlho ako potrebujú. Môžu diskutovať nejaký čas aj bez Vás. Tak sa vlastne navzájom učia zo svojich chýb.


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa oň aj s ostatnými...

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *